Česká strana sociálně demokratická Svoboda, spravedlnost, solidarita

Lomnice nad Lužnicí

Kandidátka 2014 - 2018

Obrázek kandidátky
Kandidátka na starostku

nezávislý kandidát
věk: 51 let
povolání: manažer sortimentu


Jmenuji se Hana Bicková a jsem rodačka z Lomnice. Kromě několika let v začátcích manželství, zde trvale žiji se svojí rodinou. 

S manželem jsme vychovali 2 syny, kteří jsou dnes již dospělými a soběstačnými. Je mi 51 let, vystudovala jsem VŠE v Praze. Moje pracovní kariéra začala v Otavanu Třeboň, kde jsem působila na pozici vedoucí marketingového oddělení a následně vedoucí oddělení dámské konfekce. 

Mezi mateřskými dovolenými jsem učila na Obchodní akademii v Třeboni ekonomické předměty. Od roku 2001 pracuji ve společnosti PRIOR ČESKÁ REPUBLIKA, s.r.o. v Českých Budějovicích jako manažer sortimentu. 15 let jsem členkou zkušební komise pro státní závěrečné zkoušky na Technické univerzitě v Liberci, kde poslední 4 roky vykonávám funkci předsedkyně.

V minulosti jsem byla členkou městského zastupitelstva i členkou finanční komise. Nikdy jsem nebyla zapsána v žádné politické straně, vždy jsem se řídila svým vlastním úsudkem a preferovala pouze osobnosti. Mezi mé záliby patří samozřejmě rodina, kultura, sport a zahrada. To vše je mojí motivací, inspirací i relaxací.

A nyní několik otázek a odpovědí:

1) V minulosti jste opakovaně kandidovala. Přestože jste dostala dostatek hlasů, do zastupitelstva jste nešla. Nečeká naše voliče opět podobné překvapení? 

V minulém volebním období jsem byla jako nezávislý kandidát oslovena ODS. Pro tuto stranu skončily komunální volby debaklem, po kterém pro ni zbyla v zastupitelstvu pouhá 2 místa a to po naprostém podcenění situace, vlastně téměř neexistující kampani, spoléhání na výrazného lídra či programu šitého horkou jehlou. Na čemž mám svůj podíl viny i já. Tato 2 místa prakticky znamenala nulovou šanci cokoliv ovlivnit. To, že se na dvou místech zastupitelů postupně vystřídalo 6 jmen v průběhu volebního období, hovoří asi za vše… Chápu, že jsem některé voliče zklamala tím, že jsem nereflektovala na posun v kandidátní listině a kandidaturu jsem nepřijala. Ovšem následný vývoj a nakonec i přechod LKNK do pasivní opozice mi dal bohužel za pravdu, že bych neměla možnost při daném poměru sil cokoliv ovlivnit. Navíc vím, že jsem člověk, který chce hledat řešení problémů, napravovat nešťastná rozhodnutí a ne se utápět v nekonečných konfliktech, osočování a urážkách, jichž jsme byli svědky téměř celé toto volební období.

2) Kandidovat v minulosti za ODS a nyní za ČSSD – to je voda a oheň. Není to protivenství?

Vím, že někomu to bude znít jako klišé, ale jsem hluboce přesvědčena, že v komunálních volbách by měli mít voliči v prvé řadě na zřeteli spíše lidi na kandidátních listinách a volební programy, nežli stranickou příslušnost. Já sama, coby nezávislý kandidát, jsem byla oslovena několika volebními subjekty. Rozhodla jsem se kandidovat za ČSSD. Předcházela tomu dlouhá úvaha, volební program ČSSD. Nabídnutá možnost lídra je také jedním z důvodů, protože zde cítím velký prostor a možnost vlastní realizace pro zlepšení celkového pohledu lomnických občanů na práci zvolených zastupitelů. V neposlední řadě vidím spolu se mnou na kandidátní listině několik velmi schopných lidí a cítím z nich snahu poctivě pracovat a posunout naši společnou Lomnici zase někam o kousek dál.

3) Za předpokladu Vašeho vítězství ve volbách, co byste viděla jako prioritu práce starosty?

Vzděláním a pracovně celým životem jsem ekonom. Co z toho vyplývá, je asi každému jasné. Zlepšení finanční situace města je jednou z priorit našeho programu. To,  že nejen tato situace není v současné době růžová, není žádným tajemstvím. Od ozdravení městských financí se bude v budoucnu odvíjet vše - výstavba, opravy, financování spolků, kultura…. Mé pracovní postavení a více než 30-tiletá praxe spojená s vedením a jednáním s lidmi, s přípravou a řízením jednání s organizacemi a firmami na různých úrovních i v různých oblastech ekonomických i obchodních, by mělo být dostatečnou zárukou pro občany v případě mého zvolení. Při těchto všech pracovních setkáních se snažím a jsem zvyklá vždy nalézt nejlepší řešení. Samozřejmě vím, že jsou situace, kdy společný koncenzus najít nelze, ale to je asi ta nejhorší varianta. Snaha a umění při řešení problémů a jednání s lidmi považuji za svou silnou stránku.  Na druhou stranu si troufám říci, že nemám problém říci důrazné NE. A mohu občany ubezpečit, že nejsem člověk, který se nechá manipulovat! Na každé rozhodnutí si dokáži udělat vlastní názor a ten si v případě nutnosti důrazně obhájit.

4) Nebojíte se, že žena na kandidátce na post starosty města po debaklu současné paní starostky odradí voliče?

Toho, že jsem jako žena lídr na starostku po současné starostce znevýhodněna, se nebojím. Ani její působení bych neoznačila slovem debakl. Hodnocení jejího působení ponechám na lidech, kteří si ji vybrali a na voličích, kteří jí dali důvěru. Nebudu její působení ani působení jejího předchůdce hodnotit vůbec. Nemám k tomu podklady. Ale hlavně si myslím, že je třeba přestat se už konečně babrat v minulosti, přestat s mrháním času, přestat s výčitkami, invektivami, nařčeními, udáními, trestními oznámeními… UŽ DOST!!! Některé věci se povedly, některé trochu, některé vůbec. Tak udělejme společně tlustou čáru a pojďme se je a to vše ostatní, pokusit společně napravit.  A co se třeba alespoň usmát a slušně se pozdravit. Chci asi na začátek moc, protože i mě zarazilo pár lidí, kteří mě po zveřejnění kandidátky ČSSD ze dne na den přestali zdravit… No, je vidět, že nás společně ještě čeká spousta práce….

5) Prioritu jste nastínila. Víte ale jaké skutečné problémy trápí občany? Jak je budete řešit v případě vítězství ve volbách? Myslím tady ty všední denní trápení prostých lidí?

Jsem rodačka z Lomnice. Já i můj manžel tu žijeme od narození, měli a máme zde rodiče a sourozence. Poslední roky se ale musím stále častěji ptát: „Kam zmizela obyčejná lidská slušnost, kam se poděla snaha pomoci jeden druhému, poctivost, dříve zcela samozřejmé pojmy?“ A protože jsem si plně vědoma své příslušnosti na kandidátce ČSSD, tak teď zamířím i trochu do vlastních řad: Kde je pokora zvolených zastupitelů před svými voliči? Jak je možné, že jsme neustále svědky nechutných urážek, osočování, pomluv, osobních invektiv a dokonce zásahu PČR na veřejném zastupitelstvu?! Zamysleli jste se někdy, co si o tom musí pomyslet řadový občan a domníváte se, že vám může ještě věřit, pokud je svědkem takového chování? Tato doba již musí jednou provždy skončit. Zde totiž vidím jednu z dalších mých volebních priorit, vrátit slušnost, pokoru, skromnost, úctu k člověku, třeba i jinak smýšlejícímu, obrousit hroty starých svárů, ochota poslechnout si i názor druhých, tolerance…. Zní to jako science fiction? Možná. Ale v případě mého zvolení to chci zkusit a jsem připravena a ochotna spolupracovat s každým, kdo bude mít zájem poctivě pracovat, poradit či jakkoliv pomoci. V Lomnici totiž stále vidím plno šikovných a schopných lidí, jejichž potenciál je třeba využít. 

6) Jaký je Váš názor a postoj k osazenstvu radnice? Je veřejným tajemstvím, že dosluhující starostka poslední měsíce zaměstnává další a další lidi, zejména své příznivce?

Pokud budu zvolena, samozřejmě si nechám provést audit. Nemám možnost získat relevantní informace. A co se týká zaměstnanců, myslím, že většina jich odvádí kvalitní práci. A pokud se to potvrdí, není důvod k panice ani zásadním změnám. Ovšem to se nedá říci o „dohodářích“, tam bych byla opravdu zvědavá na postavenou smlouvu, náplň práce, penzu odvedené práce apod. Přiznám se, že u některých jsem si doteď nevšimla, za co jsou vlastně placeni, jakou mají zodpovědnost, či zda je jejich funkce vůbec potřebná. Ale na to není ještě vhodná chvíle a bez podkladů se těžko hodnotí.

7) Všichni Lomničáci víme, že jste energická žena, která v životě už díky vlastní píli něco dosáhla, a to bez pletich a předsudků. Jste zcestovalá a máte obrovský náhled a rozhled. Co na Vaši kandidaturu říká rodina? Cítíte, že v případě volebního úspěchu zvládnete post starosty?

V mém případě hovoříte o energické ženě, která v životě něco poznala, naučila se, dokázala… Pro mě je určitým oceněním již to, že ač jako nezávislý kandidát, jsem opětovně oslovována ve volebních obdobích volebními uskupeními napříč politickým spektrem. Je mi 51 let, s manželem žijeme v Lomnici od narození, jak jsem již psala a rodina mé rozhodnutí podpořila. Já sama se v těchto letech začínám rozhlížet, hodnotit, synové už v podstatě žijí své životy, já se cítím celkem silná, zkušená a tuto svou nominaci na lídra beru jako velkou osobní výzvu. Mám nyní možnost se této práci naplno věnovat a protože jsem velký patriot, chci se svými silami přispět k tomu, aby se do Lomnice vrátila ta pozitivní nálada, která tu tak zoufale v současnosti chybí. 

Jestli se o to budu moci pokusit, to již brzy rozhodnou lomničtí voliči. Já jim na oplátku nebudu slibovat megalomanské cíle, ale návrat slušnosti a poctivou práci.

Hana Bicková